MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aktywiści wiejscy dawniej i dziś. Jeśli znacie ich, napiszcie o nich. Tacy ludzie inspirują

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Zawsze potrzebni są liderzy i aktywiści, którzy szukają nowych rozwiązań, nie ustają w próbach polepszenia sytuacji lokalnych społeczności
Zawsze potrzebni są liderzy i aktywiści, którzy szukają nowych rozwiązań, nie ustają w próbach polepszenia sytuacji lokalnych społeczności Pixabay
Mieszkasz na wsi czy w małym miasteczku, rozejrzyj się i zobacz czy są wyjątkowe osoby czy organizacje, które robią rzeczy wyjątkowe dla lokalnej społeczności. Liderzy i aktywiści wiejscy są potrzebni w każdej społeczności. Oni zmieniają nasze życie. Jeśli znacie ich, napiszcie o nich.

Zawsze potrzebni są liderzy i aktywiści. Są to osoby, które szukają nowych rozwiązań, nie ustają w próbach polepszenia sytuacji w grupach, w których żyją oraz potrafią zdobyć zaufanie ich członków i zmotywować ich do działania. To oni stoją za nowymi inicjatywami i zadaniami.

Dawniej głównymi inicjatorami zmian na wsiach bywali ziemianie, którzy brali czynny udział w życiu społeczności. Organizowali szkoły, straże pożarne i kółka rolnicze. Dbali o higienizację wsi. Ziemianki skupiały się na edukacji wiejskich dzieci. Czasem osobiście uczyły je czytania i religii. Organizowały też ochronki. Kolejną grupą, która potrafiła aktywnie działać na rzecz innych na dawnych wsiach byli księża. Dbali o rozwój duchowy i kulturalny swoich parafian zgodnie z ideą, aby nie zabrakło im „ni nieba, ni chleba”.

Czasy się zmieniły i zmieniła się wieś. O opiekę zdrowotną i edukację dba państwo. W dzisiejszych czasach to samorządowcy, Koła Gospodyń Wiejskich czy Ochotnicze Straże Pożarne inicjują wiele przedsięwzięć, które skupiają lokalne społeczności. To oni często stoją np. za tworzeniem i prowadzeniem zespołów muzycznych czy teatralnych. Są także inicjatorami działań mających na celu poprawę infrastruktury czy estetyki na wsi, organizację opieki i świetlic dla dzieci i młodzieży czy pomocy dla osób starszych. Wiele przykładów pokazuje też, że również zwykli mieszkańcy, niezrzeszeni w żadnych organizacjach mogą wiele zdziałać. Takie osoby z zacięciem społecznym i mocno rozwiniętym patriotyzmem lokalnym zakładają np. prywatne muzea, promują lokalne dziedzictwo, produkty i pielęgnują tradycje regionalne.

Jeśli macie w swoim otoczeniu takich ludzi, którzy bezinteresownie robią coś, aby poprawić sytuację mieszkańców lub promować miejsce czy tradycje lokalne, napiszcie o nich i wyślijcie maila do Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi na adres mailowy: [email protected]

Państwa prezentacje zostaną przedstawione szerszemu gronu na łamach witryny internetowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Jeśli znacie aktywne osoby lub organizacje piszcie o nich na adres: [email protected]

Czytaj też:
Milewszczyzna stawia na tkaninę dwuosnowową. To tu odbędzie się Dzień Tkaczki (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna