MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa o Zambrów. Unikatowa pieczęć trafiła do zbiorów Izby

(PCh)
Nie ma najmniejszej wątpliwości co do autentyczności pieczęci
Nie ma najmniejszej wątpliwości co do autentyczności pieczęci UM Zambrów
Niezwykły dar z okazji 76. rocznicy Bitwy o Zambrów. Pieczęć kancelaryjną 71 Pułku Piechoty przekazał Regionalnej Izbie Historycznej prywatny darczyńca.

71 Pułk Piechoty od września 1926 r. stacjonował w Zambrowie. Tu, w wyremontowanym kompleksie koszarowym (wybudowanym jeszcze przez Rosjan ) kwitło życie kulturalne, tworzyła się historia miasta.

- Od początku pobytu w Zambrowie Pułk był bardzo zżyty ze społecznością miasta, a jego różnorodne działania służyły nie tylko wojsku, ale i mieszkańcom jak np. zbudowana sieć elektryczna i wodociągowa, czy uruchomiona komunikacja autobusowa - mówił w przemówieniu okolicznościowym pod pomnikiem poległych żołnierzy 71. P.P. Jerzy Dąbrowski, syn kpt. Władysława Dąbrowskiego dowódcy I kompanii ckm, poległego w Bitwie o Zambrów w 1939 roku.

Jerzy Dąbrowski przypomniał, że to Pułk ufundował w 1930 r. pomnik ku czci powstańców poległych w walkach pod Zambrowem w 1863 roku.

- Obecnie o dawnej obecności Pułku w naszym mieście przypominają znajdujące sie tu budynki koszarowe, na których umieszczono tablice z informacjami historycznymi, pomnik poświęcony pamięci Poległym Żołnierzom Pułku, Mogiła Zbiorowa na miejscowym cmentarzu żołnierzy poległych w Bitwie o Zambrów i Pomnik Żołnierza II RP - wyliczał Dąbrowski. - W mieście działa również Regionalna Izba Historyczna, zlokalizowana w zabytkowym dawnym budynku wojskowym, a w Zespole Szkół im. gen. Grota można zapoznać się ze wspaniale wykonaną makietą koszar.

Symbol Pułku, oryginalny orzeł z głowicy sztandaru 71 P.P. znajduje się z kolei w Muzeum Wojskowym w Poznaniu.

Można więc sobie wyobrazić, jak cennym nabytkiem jest niepozorna pieczęć 71 P.P. dla Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.

11 września, w rocznicę bohaterskiej bitwy o Zambrów, darczyńca, przedstawiciel firmy "BRU-CAT" Paweł Stankowski przekazał na ręce Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Marty Konopki oraz pracownika RIH Jarosława Strenkowskiego unikatową pieczęć kancelaryjną.

Jest ona sygnowana pieczęcią Mennicy Państwowej w Warszawie, nie ma najmniejszej wątpliwości co do autentyczności tego zabytku. Pieczęć wykonana jest z mosiądzu, a chwyt jest wykonany z dobrze zachowanego drewna.

Na zabytek natknął się Andrzej Serzysko na jednym z targowisk na Warmii i przekazał do Zambrowa.

W Regionalnej Izbie Historycznej 12 września odbyła się też promocja tomiku poezji Witomiły Wołk - Jezierskiej. Autorka treść publikacji zadedykowała swojemu ojcu porucznikowi Artylerii Wincentowi Wołkowi, zamordowanemu w Katyniu.

Z kolei w niedzielę władze Zambrowa i mieszkańcy najpierw uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kościele pw. Ducha Świętego, a następnie udali się pod pomnik poległych żołnierzy 71. Pułku Piechoty przy. ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Tam delegacje złożyły kwiaty i wieńce.

W bitwie o Zambrów zginęło około 400 polskich żołnierzy. To była jedna z najbardziej zaciętych potyczek w kampanii wrześniowej. Oddziałom polskim nie udało się odbić miasta, ani uciec z okrążenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna