MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejny. 9-latek na elektrycznej hulajnodze potrącony przez samochód. Chłopczyk trafił do szpitala

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Okazało się, że 9-latek nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy forda i uderzył w bok samochodu.
Okazało się, że 9-latek nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy forda i uderzył w bok samochodu. Tomasz Hołod / Polska Press/ zdjęcie ilustracyjne
Według przepisów, które weszły w życie nieco miesiąc temu, 9-latek w ogóle nie powinien jechać e-hulajnogą po ulicy. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku.

Do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem hulajnogi elektrycznej doszło w piątkowy wieczór na ul. Mickiewicza w Sejnach. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynikało, że jadący hulajnogą chłopiec uderzył w samochód osobowy.

Czytaj też: Od dziś obowiązują nowe zasady dotycząc poruszania się na hulajnogach elektrycznych. Wiele osób na to czekało (zdjęcia)

- Okazało się, że 9-latek poruszając się po ulicy nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy forda i uderzył w bok samochodu. W wyniku tego zdarzenia kierujący hulajnogą trafił do szpitala- poinformowała w poniedziałek mł. asp. Edyta Pacuk z Komendy Powiatowej Policji w Sejnach.

Mundurowi wyjaśniają okoliczności całego zdarzenia i przypominają, że elektryczne hulajnogi nie są dla wszystkich.

Zobacz także: Białystok. Niebezpieczne hulajnogi: rośnie ilość wypadków, piesi narzekają, a przepisów wciąż brak

20 maja weszły w życie długo wyczekiwane przepisy, które uregulowały status prawny urządzeń tego typu (podobny do rowerów) i wprowadziły zasady poruszania się nimi po drogach publicznych. W przypadku dzieci w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem (karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T). W przypadku młodszych dzieci - jazda e-hulajnogą po drodze publicznej jest zabroniona, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

O czym jeszcze warto pamiętać kierujący hulajnogą elektryczną?

  • Ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 kilometrów na godzinę.
  • Ma obowiązek korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 kilometrów na godzinę, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 kilometrów na godzinę.
  • Może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 kilometrów na godzinę i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
  • Nie może kierować hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu (w przeciwnym wypadku grozi mu mandat od 300 do 500 złotych).
  • Nie może przewozić hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów (mandat za złamanie tej reguły to 100 złotych).
  • Nie może ciągnąć lub holować innych pojazdów.
  • Nie może korzystać podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (mandat 200 złotych).
  • Nie może przejeżdżać wzdłuż przejścia dla pieszych (kara to 100 złotych).
  • Ma obowiązek zaparkować e-hulajnogę na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawić pojazd na chodniku jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, równolegle do krawędzi chodnika, pozostawić pieszym szerokość co najmniej 1,5 metra
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna