Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu poznasz historię polskiego kolejnictwa

Redakcja
Tylko w tym miejscu możesz zobaczyć lokomotywy, podobne do tej opisywanej przez Juliusza Tuwima. W Wolsztynie - małym miasteczku położonym między dwoma jeziorami w woj. wielkopolskim - znajduje się ostatnia w Europie czynna parowozownia.

W istniejącej od 1907 roku parowozowni znajduje 30 maszyn, które cały czas są w użytku. Niektóre lokomotywy mają już prawie 100 lat. Największa duma tego zabytkowego taboru jest parowóz PM36-2 zwany pieszczotliwie "Piękną Heleną". Maszyna ta osiąga prędkość 130 kilometrów na godzinę. Wiele ze znajdujących się w Wolsztynie parowozów wykorzystywano w filmach. Ty42-148 był "bohaterem" programu Bogusława Wołoszańskiego. Ok1-359 wykorzystano w serialu "Pogranicze w ogniu" oraz w "Pianiście" Romana Polańskiego. Parowozownia to nie tylko lokomotywy. Znajdują się tu także zabytkowe urządzenia utrzymujące to wszystko w pełnej gotowości m.in. obrotnica z 1908 roku.
Więcej dowiesz się już jutro z kolejnej części "Polska. Atlas plus Przewodnik", który jest bezpłatnie dodawany do naszej gazety. Atlas to przede wszystkim dokładna i aktualna mapa dróg. Ciągle masz szansę zgromadzić całą kolekcję. Wystarczy, że zamówisz prenumeratę "Gazety Współczesnej" na maj, a otrzymasz w prezencie wszystkie dotychczas wydane części naszego atlasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna